Ludowy Klub Sportowy POLONIA Bytoń - strona nieoficjalna

Strona klubowa
  • Polonia nie przystąpiła do rozgrywek B-klasy w sezonie 2015/2016.
  •        

Najbliższe spotkanie

W najbliższym czasie zespół nie rozgrywa żadnego spotkania.

Ostatnie spotkanie

LKS Polonia BytońKS Lubienianka Lubień Kujawski
LKS Polonia Bytoń 0:8 KS Lubienianka Lubień Kujawski
2015-06-13, 17:30:00
Boisko w Morzycach
    relacja »

Kalendarium

24

01-2019

czwartek

25

01-2019

piątek

26

01-2019

sobota

27

01-2019

niedziela

28

01-2019

pon.

29

01-2019

wtorek

30

01-2019

środa

Najnowsza galeria

Trening 12.08.2014
Ładowanie...

Sport.pl

O parafii Bytoń

Kościół w Bytoniu - wybudowany w latach 1904-1907, a konsekrowany w 1908 r.

 

Parafia p.w. św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Bytoniu:   

    Parafia pojawia się w źródłach od roku 1325, a służyło jej kilka świątyń. O pierwszej zapewne drewnianej nic nie wiemy. Przed 1516 r. dokonano przebudowy kościoła, a raczej odbudowy kościoła, konsekrowanego w tymże roku. Była to świątynia murowana, p.w. św. Jakuba i św. Doroty. pod koniec istnienia tej świątyni były w niej ołtarze Matki Bożej, św. Krzyża i Przemienienia Pańskiego. Kościół ten uległ zagładzie i w 1753 r. Prepozyt lubraniecki i proboszcz bytoński, ks. Paweł Kołaczkowski, wzniósł nowy. Był drewniany z małą wieżyczką pośrodku, p.w. św. Jakuba. przetrwał do początków XX w. Budowę nowego kościoła rozpoczął ks. Andrzej Szarecki w 1904 roku. Nowa świątynia, murowana, jednonawowa, w stylu neogotyckim, p.w. św. Stanisława BM, została konsekrowana przez bpa Stanisława Zdzitowieckiego dnia 30 kwietnia 1908r. Rok 2007 był czasem odnowy i remontu świątyni. W odpust parafialny Przemienienia Pańskiego 6 sierpnia 2007r. bp włocławski Wieslaw Alojzy Mering dokonał poświęcenia nowego ołtarza oraz ambonki. Natomiast 8 maja 2008r. pod przewodnictwem bpa ordynariusza w parafii odchodzono jubileusz 100-lecia konsekracji Kościoła.

    Obecnie do parafii należą miejscowości: Bytoń, Borowo, Brylewo, Budzisław, Dąbrowa, Dąbrówka, Głuszyn, Holendry, Ignacewo, Ludwikowo, Litychowo, Morzyce, Nasiłowo, Niegibalice, Nowy Dwór, Oszczywilk, Potołówek, Sikorowo, Sokołowo, Stefanowo, Stróżewo, Świesz.

    Z naszej parafii pochodzi błogosławiony Leon Nowakowski. Beatyfikowany przez Ojca Świętego Jana Pawła II w Warszawie w 1999 r.
 

O błogosławionym ks. Leonie Nowakowskim:

    Ksiądz Leon Nowakowski urodził się 28 czerwca 1913 r. w Bytoniu na Kujawach. W latach 1932-1937 odbył studia w Wyższym Seminarium Duchownym we Włocławku. Był alumnem wyróżniającym się dużą kulturą osobistą, subtelnością w odnoszeniu się do innych, głęboką pobożnością i pracowitością. Święcenia kapłańskie otrzymała 20 czerwca 1937 r. z rąk bpa Karola Radońskiego. Po święceniach biskup skierował go na studia na Wydziale Teologicznym KUL-u, skąd po rocznym pobycie udała się na studia na Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie, gdzie uzyskał licencjat z teologii.
     W lipcu 1939 r. przyjechał na Kujawy do rodzinnej parafii. Kiedy we wrześniu 1939 r. wybuchła wojna, mimo powszechnie udzielającej się paniki, on pozostał, działając uspokajająco na otoczenie. Wraz z zajęciem kraju przez okupantów rozpoczęły się aresztowania i egzekucje. Aresztowano również księży pracujących w dekanacie radziejowskim. Wielokrotnie był proszony, by ukrył się i nie pokazywał publicznie w sutannie. Tych rad nie przyjmował, odpowiadając, że mimo wszelkich niebezpieczeństw nie może opuszczać ludu, który go teraz bardziej potrzebuje. Ludzie przychodzili do niego w ukryciu, nawet nocą, by prosić o sakrament pokuty. Nie zgodził się przebrać w ubranie cywilne, bo przysiągł Bogu, że sutanny nie zdejmie.
     Po aresztowaniu proboszcza parafii Bytoń, ks. Leon zastąpił go w pełnieniu funkcji duszpasterskich. 24 października szedł do kościoła, by odprawić nabożeństwo różańcowe. W drodze został aresztowany przez policję i odwieziony do Piotrkowa Kujawskiego, gdzie dołączono go do grupy wcześniej zatrzymanych księży. Namawiano go usilnie do ucieczki, która mimo stałej obecności strażników była w rzeczywistości możliwa. Ks. Leon stanowczo oświadczył, że nie będzie uciekał, by przez to nie narazić innych na represje, i że jest zdecydowany dzielić los pozostałych księży.

     Podtrzymywał pośród uwięzionych ducha modlitwy i zaufania Bogu. Intensywną modlitwą przygotowywał się na zbliżającą się godzinę dopełnienia ofiary z życia za Chrystusa. W nocy z 31 października na 1 listopada 1939 r, pod osłoną wichury i deszczu, wyprowadzono księży do parku w majątku Tabaczyńskich naprzeciw kościoła i wszystkich rozstrzelano. Ciała przewieziono wozem za miasto i pogrzebano we wspólnej mogile.
     Po wojnie, w kwietniu 1945 r., dokonano ekshumacji. Dziesiątego kwietnia 1945 odbył się uroczysty pogrzeb na cmentarzu parafialnym w Piotrkowie Kujawskim. Na Kujawach żyje sława jego męczeństwa. W rodzinnej parafii łączy się ona z przekonaniem, że jego śmierć stała się źródłem licznych powołań kapłańskich wywodzących się z tejże parafii.      

    Pamiętajmy w naszym codziennym życiu o polecaniu naszych problemów, trudów i radości Bogu za wstawiennictwem błogosławionego Leona.

Logowanie

Reklama

Wyniki

Ostatnia kolejka 20
LKS Polonia Bytoń 0:8 KS Lubienianka Lubień Kujawski
LZS Kujawiak Kruszyn 3:3 GKS Ziemowit Osięciny
TS Orion Popowo 4:2 LZS Wiślanin Bobrowniki
WAP Włocławek 4:4 GKS Tęcza Topólka

Najbliższa kolejka

Najbliższa kolejka 21

Statystyki drużyny

Losowa galeria

Występy siatkarek w III lidze, sezon 2009/10
Ładowanie...

Statystyki

Brak użytkowników
zalogowanych i 1 gość

dzisiaj: 68, wczoraj: 208
ogółem: 1 629 715

statystyki szczegółowe

Kontakty

Administrator
zostaw wiadomość

Wyszukiwarka